Dyktowanie w programie Word: funkcja wprowadzania głosowego w usłudze Office 365

Wpisywanie tekstu na komputerze może szybko stać się nużące, w zależności od długości dokumentu. W dodatku palce często nie nadążają za własnymi myślami, przez co pomysły się gubią. Aby przeciwdziałać temu problemowi, stworzono funkcję dyktowania w programie Word.

Teraz dyktuj tekst bezpośrednio w programie Word

We wcześniejszych wersjach Worda zakres oprogramowania nie obejmował jeszcze dyktowania. Dlatego mały zespół zaangażował się w opracowanie dodatku o nazwie Dictate, rozszerzenia dla programu Word, które po zainstalowaniu umożliwiało wprowadzanie głosowe. Ostatecznie, Dictate in Word obsługiwał prawie 30 języków z całego świata i stał się tak popularny, że Microsoft natychmiast po wydaniu zintegrował interfejs z Office 365.


Bardzo proste: Aktywuj dyktowanie w programie Word

W najnowszej wersji Worda nie potrzebujesz żadnych zewnętrznych programów, ani nie musisz pobierać żadnych dodatkowych treści – funkcja dyktowania czeka na Ciebie już po wstępnej konfiguracji.

 1. Otwórz program w zwykły sposób i przełącz się na kartę Start, jeśli nie otworzy się on automatycznie.
 2. Oprócz zwykłych stylów Worda, polecenie Dyktando znajdziesz nad zakładką Język po prawej stronie menu.
 3. Jedno kliknięcie wystarczy, aby rozpocząć wprowadzanie mowy. To, czy aktywacja się powiodła, można rozpoznać po czerwonej kropce obok ikony.
 4. Teraz mów powoli i wyraźnie do mikrofonu. Algorytm po krótkim czasie zamienia to, co mówisz, na pismo.

Właściwy mikrofon robi różnicę

Aby móc dyktować w programie Word, potrzebujesz urządzenia, które może odbierać sygnały dźwiękowe. Zazwyczaj wystarcza niedrogi mikrofon USB, taki jak ten, który można znaleźć w standardowej kamerze internetowej. Jednak do codziennego użytku zalecany jest solidny mikrofon biurkowy lub profesjonalny zestaw słuchawkowy. Inwestycja w wysokiej jakości markę może znacznie poprawić końcowy rezultat dyktowania w programie Word.

Warto również wyregulować kalibrację mikrofonu. Windows 10 oferuje kilka ustawień w tym zakresie, do których można uzyskać dostęp w sekcji Czas i język: Rozpoznawanie mowy. Wystarczy postępować zgodnie z podanymi krokami, aby je skonfigurować. Wszystkie zmiany będą miały również wpływ na funkcję uniwersalnego dyktowania w systemie operacyjnym, do której można uzyskać dostęp za pomocą skrótu klawisz logo Windows + H.


Dyktando: Polecenia głosowe dla programu Word 2019

Tekst dyktowany zyskuje na strukturze, gdy używane są pewne słowa kodowe, które są niezbędne dla normalnej struktury zdania. W języku niemieckim, ta lista dla Word 2019 zawiera:

 • Przecinek
 • Kropka / koniec zdania
 • Wykrzyknik / znak wywoławczy
 • Znak zapytania
 • Pole z chmurami, źródło: keyportal
 • Średnik / semicolon
 • Początek notowania / znak otwarcia notowania
 • Cytat końcowy / cytat zamykający
 • Nowa linia / newline

Niektóre polecenia działają również w oryginalnej angielskiej nazwie, jak na przykład New Line jako alternatywa dla łamania linii.

Który wariant ostatecznie wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Musisz tylko upewnić się, że w menu Dyktando wybrany jest język niemiecki (Deutschland).