Otwieranie plików XLSX w programie Excel 2003 / 2007 / 2010

Arkusz kalkulacyjny w formacie tabeli, który zawiera różne informacje lub formuły, które można przedstawić w Microsoft Office z różnymi rozszerzeniami. Zasadniczo, pliki XLSX są otwierane w Excelu, znanym programie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych. Już od Excela 2003 do dyspozycji użytkownika były formaty takie jak XLS czy XML, które z biegiem czasu doczekały się nowoczesnych adaptacji i obecnie domyślnie skutkują formatem XLSX.

Das Speichern und Öffnen von XLSX Dateien in Excel

XLSX – Co to jest?

XLSX to format pliku programu Microsoft Excel. Skrót z przyrostkiem -X identyfikuje dokument jako część standardu Office Open XML, który obejmuje PPTX dla prezentacji, jak również DOCX do tworzenia tekstu również należy do tego standardu. Zakres tych formatów powinien jeszcze bardziej ułatwić ich stosowanie na całym świecie.

Zawartość wyświetlana po otwarciu plików XLSX w Excelu zawiera wartości słowne i liczbowe poszczególnych komórek, do których można dodać zaawansowane funkcje na poziomie wizualnym lub arytmetycznym. Tylko rozbudowane makra powinny być zapisywane jako pliki XLSM.

Kiedy został wprowadzony XLSX?

Możliwość zapisania arkusza kalkulacyjnego Excel jako pliku XLSX istnieje od wydania pakietu Office 2007 – wtedy jeszcze w systemie Windows Vista, obecnie przestarzałym System operacyjny od Microsoftu. Excel 2003 był w konsekwencji ostatnią oficjalną wersją programu, która nadal opierała się na formacie XLS.

Jeśli chcesz przekonwertować XLSX na XLS lub po prostu spróbować otworzyć pliki XLSX w programie Excel, rozwiązanie zależy przede wszystkim od wersji pakietu Office, do której masz dostęp.

XLSX als absolute Neuerung

Który program otwiera pliki XLSX?

Wariant 1 – Otwieranie plików XLSX w programie Excel 2007 i nowszych

Jeśli jesteś dumnym posiadaczem komputera z systemem Windows z zainstalowanym programem Excel 2007, Excel 2010, Excel 2013, Excel 2016 lub Excel 2019, nie musisz nic robić, ale otwórz dokument XLSX za pomocą jednego z tych programów. Każda z wymienionych wersji posiada już automatyczny dostęp do formatu XLSX. To samo odnosi się do edycje na iOS pakietu Microsoft Office.

Wariant 2 – Otwieranie plików XLSX w programie Excel 2003

Jak wspomniano wcześniej, problem polega na tym, że Excel 2003 zawsze chce konwertować XLSX na XLS . Ogólnie rzecz biorąc, Excel 2003 (a w niektórych przypadkach nawet starsza wersja) może wyświetlać zawartość określonych formatów Office Open XML , ale w tym przypadku brakuje nawet podstawowych poleceń do edycji. Aby ułatwić to przejście, gdy wprowadzono program Excel 2007, firma Microsoft zaoferowała tzw. pakiet zgodności z pakietem Office, który umożliwia otwieranie plików XLSX w programie Excel 2003.

Ostrzeżenie: nawet jeśli nadal można znaleźć ten pakiet danych do pobrania na zaufanych stronach, należy podejść do tego kroku z ostrożnością, ponieważ wsparcie dla aplikacji zostało już całkowicie przerwane na początku 2018 roku. Z tego powodu podczas korzystania z niego można napotkać różne luki w zabezpieczeniach , które w razie problemu nie zostaną naprawione przez kolejne aktualizacje.

Jeśli więc często pracujesz z plikami XLSX lub używasz tego formatu w prywatnych projektach, powinieneś zaktualizować swoje rozwiązanie Office. Już Biuro 206 Standard jest do tego wystarczająca. Możesz też zabezpieczyć wszystkie funkcje i najnowsze aktualizacje dzięki Licencja Office 2019 – wystarczy jednorazowy zakup. Nie powinieneś już nigdy więcej mieć problemów z otwieraniem plików XLSX w programie Excel.

Blog post dla plików Word

Możesz znaleźć wpis na blogu o plikach DOCX tutaj, tak, że można je otworzyć łatwo i prosto, jak również.