Windows 10: 32-bitowy czy 64-bitowy – Jaka jest różnica i czego potrzebuję?

Dokonujesz aktualizacji po raz pierwszy? (Re)instalacja systemu operacyjnego uaktualnienie? Wtedy podczas konfiguracji nieuchronnie pojawia się pytanie o preferowaną architekturę – Windows 10 lepszy w wersji 32-bitowej czy 64-bitowej? Niestety, wyjaśnienia czarodzieja w tym zakresie okazują się bardzo skąpe.

W skrócie, możesz polegać na 64-bitowej wersji na prawie wszystkich nowych urządzeniach w dzisiejszych czasach. Wynika to głównie z postępu w dziedzinie sprzętu komputerowego. Opowiemy Ci o dokładnym tle, jak również o wszystkim innym, co warto wiedzieć na ten temat.

Ale najpierw odpowiedzmy na podstawowe pytanie, na wypadek, gdybyś chciał dowiedzieć się więcej o już aktywny system operacyjny chciałby się uczyć:

Jak sprawdzić, czy mam 32-bitowy czy 64-bitowy system Windows 10?

  1. Kliknij na Menu Start lub użyj skrótu klawisz logo Windows + I, aby otworzyć ustawienia systemu Windows.
  2. W zakładce System, na samym końcu znajduje się zakładka Info.
  3. W specyfikacji urządzenia pod typem systemu jest informacja, czy używasz 32-bitowego czy 64-bitowego systemu Windows 10.
32-Bit oder 64-Bit zeigt dir der Systemtyp

Na stronie Windows 7 dostęp do typu systemu można uzyskać również za pomocą przycisku Start. Tam przechodzimy od Komputer do Właściwości i na końcu do System.

Wymagania techniczne dla 64-bitowego systemu Windows

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, w tym momencie możesz również sprawdzić, czy Twój komputer jest odpowiedni dla wersji 32-bitowej czy 64-bitowej. Aby skorzystać z wersji 64-bitowej, potrzebny jest procesor, który może ją uruchomić.

Jeśli nadal jesteś na etapie zakupu, szukaj oznaczenia 64 (lub Extended Memory 64 Technology) w procesorach Intel i AMD. Jak już wspomniano, kompatybilność powinna być zapewniona z wszystkimi nowoczesnymi urządzeniami. Ponadto komputer powinien mieć co najmniej 2 GB, ale lepiej 4 GB plus RAM, a także 20 GB wolnego miejsca w pamięci.

Wymagania sprzętowe są teraz spełnione. Jedynie starsze urządzenia peryferyjne mogą nadal sprawiać problemy, jeśli ich interfejsy są zaprojektowane tylko dla 32-bitów. Przestarzałe faksy i drukarki często zaliczają się do tej kategorii, lub prawie zapomniany zapasowy telefon komórkowy, który musi być ponownie podłączony do komputera. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, czy wszystkie ważne urządzenia są przystosowane do pracy w trybie 64-bitowym i zainstalować odpowiednie sterowniki. Tylko w ten sposób można rozwiązać Problemy z instalacją drukarki.

Dieses Gerät ist wahrscheinlich nicht für 64-Bit geeignet
Źródło: Steve Buissinne na Pixabay

Jaka jest różnica między wersją 32-bitową a 64-bitową?

32-bitowy czy 64-bitowy – Główną zaletą 64-bitowego systemu operacyjnego jest to, że dzięki niemu komputer jest bardziej responsywny. Im więcej pamięci RAM posiadasz, tym bardziej oczywista staje się ta różnica. Wersja 64-bitowa może wykorzystać więcej pamięci RAM w sposób bardziej skoncentrowany , a tym samym wydajny , zwłaszcza jeśli często uruchamiasz różne wymagające aplikacje w tym samym czasie. Podobnie jak w przypadku decyzji między Windows 10 Home lub Pro musisz zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Microsoft po raz pierwszy wprowadził komercyjny 64-bitowy system operacyjny wraz z wydaniem Windows XP w 2001 roku. Jednak potrzeba jeszcze kilku lat, aby technologia przeciętnego konsumenta dogoniła tę technologię. Dzisiejsze wersje 32-bitowe są ograniczone do maksymalnie 4 GB pamięci systemowej. Dzieje się tak, ponieważ 232 bajty równają się 4,096 MB. Jeśli w komputerze znajduje się również karta graficzna, która może zajmować 1 GB pamięci RAM, to na system operacyjny pozostaje tylko 3 GB.

Ob 32-Bit oder 64-Bit hängt von deinem Arbeitsspeicher ab
Źródło: JÉSHOOTS na Pexels

Czy potrzebuję wersji 32-bitowej czy 64-bitowej?

Tak więc, podsumowując: Jeśli Twój komputer ma 4 GB pamięci lub więcej, powinieneś wybrać wersję 64-bitową. Nawet nowa instalacja Windows 10 warto, bo tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Jeśli możesz obejść się bez 64-bitowych aplikacji lub Twój komputer jest nieco mniej wydajny, wystarczy Ci wersja 32-bitowa.

Decydując się na wybór pomiędzy wersją 32-bitową a 64-bitową, należy pamiętać, że ta pierwsza jest od kilku lat przestarzała i w wielu obszarach nie jest już wspierana. Tak jak Uaktualnienie z systemu Windows 7 do 10 jest obecnie wysoce zalecana, zalecamy również wersję 64-bitową, jeśli spełnia ona wymagania.